Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą kuriera?

Ludzie wysyłający przesyłki często korzystają z usług poczty z przyzwyczajenia i niewiedzy dotyczącej firm kurierskich. Wiele osób sądzi że jest to prostsze i zajmuje mniej czasu. Postanowiliśmy  zatem przygotować dla Państwa kilka cennych informacji dotyczących usług kurierskich.  Co powinni Państwo zrobić zrobić przed wizytą kuriera? Co powinien zrobić sam kurier oraz w jaki sposób odbędzie się wizyta kuriera?

Podstawowe informacje dla nadawcy:

1. Paczka, którą zamierzamy wysłać musi już być zapakowana.
(Kurier nie ma czasu, ani obowiązku pakować przesyłek. Jeśli nie masz odpowiedniego opakowania, możesz kupić je u kuriera, ale pamiętaj, że nie będzie on czekał zbyt długo, aż ją zapakujesz. Lepiej więc zaopatrzyć się w odpowiedni karton wcześniej).

2. Jeśli korzystamy z usług brokera kurierskiego (pośrednika) musimy mieć wydrukowany list przewozowy i wręczyć go kurierowi, który przyjedzie po paczkę lub wybrać opcję ”brak drukarki”. Bez listu przewozowego kurier albo w ogóle nie odbierze przesyłki, albo wypisze list własnoręcznie i każe opłacić usługę według cennika samego przewoźnika.

3. List przewozowy należy przykleić do przesyłki, jeśli posiadamy odpowiednią przylepianą koszulkę na dokumenty. Innym sposobem jest owinięcie całej paczki wraz z listem folią strecz,  Jeśli jednak nie mamy możliwości odpowiedniego przyklejenia listu przewozowego możemy zwyczajnie przekazać go kurierowi. On na pewno będzie wyposażony w specjalne koperty i nasz list doklei do paczki.

4. Jeśli zamawiasz kuriera w godzinach przedpołudniowych może on zjawić się jeszcze tego samego dnia, czasem nawet w ciągu godziny. Lepiej więc najpierw zapakować przesyłkę, a dopiero potem zamawiać kuriera. Oczywiście przy zamawianiu często dostępna jest również opcja wyboru przedziału godzinowego, w jakim ma nastąpić odbiór.

Podstawowe informacje dla odbiorcy:

1. Należy zarezerwować czas. Nawet jeśli umawiasz się z kurierem na konkretną godzinę, to warto być w domu trochę wcześniej i mieć czas na ewentualne czekanie na doręczyciela. Praca kuriera nie zawsze pozwala na punktualność.

2. Jeśli przesyłka jest za pobraniem, należy przygotować gotówkę. Nadawca lub kurier powinien poinformować przed dostawą o kwocie pobrania. Najlepiej, jeśli przygotujesz odliczoną kwotę, bo kurier nie zawsze będzie mógł wydać resztę.

3. Niektóre przesyłki wymagają wylegitymowania się dowodem osobistym. W takim przypadku trzeba mieć pod ręką wymagany dokument. O takiej dodatkowej konieczności również powinien poinformować nadawca lub kurier.

4. Kiedy już kurier dostarczy nam przesyłkę należy się jej przyjrzeć.  Mimo, że przesyłki nie można rozpakować przed podpisaniem odbioru, wiele uszkodzeń można stwierdzić już na pierwszy rzut oka. Jeśli paczka jest zgnieciona, poszarpana, ma dziury w kartonie, to należy to zgłosić kurierowi i spisać protokół szkody.

Mamy nadzieje, że nasze porady przydadzą się Państwu i wizyta kuriera w Waszym domu przebiegnie szybko i bezproblemowo ;) Zamów najtańszego kuriera i ciesz się wysoką jakością usług! Sprawdź nasz cennik przesyłek kurierskich!

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Kurier nie przyjechał po przesyłkę – co robić ?

Ogólne zasady pakowania przesyłek

4 posty “Co powinniśmy wiedzieć przed wizytą kuriera?

    1. Nie wydanie potwierdzenia nadania przesyłki kurierskiej nie jest niczym złym. Dla pewności proszę sprawdzić numer monitoringu czy już jest paczka w przewozie.

  1. Napisaliście: „Jeśli paczka jest zgnieciona, poszarpana, ma dziury w kartonie, to należy to zgłosić kurierowi i spisać protokół szkody.”
    Pytam: I co dalej? Czy przesyłkę należy przyjąć, czy kurier ma ją zabrać z powrotem do nadawcy? Co zrobić, jeżeli kurier odmawia spisania protokołu (powołując się na wewnętrzne procedury firmy)?

    1. Decyzja o przyjęciu lub nieprzyjęciu uszkodzonej paczki pozostaje po stronie odbiorcy. Kurier nie ma prawa odmówić wystawienia protokołu szkody, ani też, tłumacząc się brakiem czasu lub kompetencji przesunąć tej czynności na inny termin. Można zagrozić mu zadzwonieniem do infolinii i wtedy będzie musiał wrócić, by spisać protokół szkody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *