Jaki jest termin dostawy przesyłki u kurierów?

Jaki jest termin dostawy przesyłki u kurierów?

Zakupy przez internet w dzisiejszych czasach to już codzienność. Nie kupujemy już tylko mało dostępnych przedmiotów, ale coraz częściej korzystamy z usług firmy kurierskiej, przy sprawach codziennych. Zamawiamy przesyłki z przedmiotami codziennego użytku, od mydła do dużego AGD. Coraz ważniejszy w tego rodzaju sprawach jest czas dostawy.

Co należy rozumieć przez pojęcie 24 h, 48 h czy też ilość dni roboczych? 

Czas dostawa u kurierów, z czego się składa?

Proces dostawy należy podzielić na kilka etapów. Od momentu zamówienia do doręczenia nasze zamówienie musi przejść przez kilka procedur. Można podzielić to na kilka części. 

  • Zamówienie przedmiotu przez kupującego.
  • Przygotowanie przesyłki przez sklep.
  • Zamówienie kuriera przez sklep.
  • Odbiór przez kuriera od nadawcy.
  • Transport przesyłki przez firmę kurierską.
  • Doręczenie do odbiorcy.

Możemy odnieść wrażenie, że mamy wpływ tylko i wyłącznie na punkt pierwszy, a pozostałe są po stronie sklepu. Termin dostawy przesyłki to jednak nie tylko czas na jej transport. Przygotowanie przesyłki i zamówienie kuriera przez sklepy są od nas niezależne. Jednak to już na etapie zamówienia towaru dokonujemy często wyboru, w jaki sposób towar ma do nas być doręczony. To my decydujemy też, jak zapłacimy za towar i przesyłkę. Dlatego warto wiedzieć na tym etapie, co wybrać, aby przesyłka dotarła jak najszybciej. 

Już na etapie zamawiania przez nas przesyłki, stajemy przed wyborem sposobu płatności za towar. Większość sklepów wysyła natychmiast po zastosowaniu płatności online, gdyż pieniądze znajdują się na koncie od razu. W przypadku takiej płatności, sklep może or razu przystąpić do realizacji zamówienia. Duża część sklepów umożliwia też płatność za pobraniem u kuriera. Ta forma płatności też nie jest obarczona opóźnieniem, gdyż sklep może natychmiast rozpocząć zamówienie kuriera po naszą paczkę. Najgorzej jest, jeżeli wybierzemy wpłatę na konto, gdyż wtedy trzeba oczekiwać, aż środki zostaną zaksięgowane na koncie bankowym sprzedawcy.

Jak wysłać paczkę kurierem, aby była najszybciej?

Na etapie zamówienia towaru podejmujemy też decyzję, jaką formę dostawy wybrać. Najczęściej spotykaną w Polsce formą wysyłki wydaje się Poczta Polska. Jednakże coraz więcej korzystamy z usług firm kurierskich. Niektóre sklepy zachęcają do wysyłki kurierem, a nawet nie posiadają opcji wysyłki pocztą. Dzieje się tak dlatego, że wysyłka pocztą Polską jest problematyczna ze względu na sposób obsługi. Poczta Polska posiada wiele procedur, które spowalniają proces wysyłki, choćby przygotowanie listu przewozowego, doręczenie do urzędu pocztowego Itp. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku nadania paczki, korzystając z usług kurierskich. Sklepy posiadają integrację z firmami kurierskimi. W momencie zamówienia towaru przez nas automatycznie zamawiany jest kurier i generowane są dokumenty przewozowe dla kuriera. Proces zamówienia kuriera, jest więc całkowicie automatyczny. W chwili kliknięcia, sklep ma tylko zapakować towar i oczekiwać na kuriera, który odbierze paczkę. 

Czy można zamówić kuriera tak, by doręczenie odbyło się w 24 h?

Doręczenie w jeden dzień jest możliwe. Schemat dostaw kurierskich jest tak zorganizowany, iż transport odbywa się w nocy. Następnego dnia następuje już podjazd kuriera do odbiorcy celem doręczenia przesyłki. Należy jednak pamiętać, że transport przesyłki rozpoczyna się w momencie przekazania paczki przez sklep dla firmy kurierskiej. Z pomocą przychodzi nam dostępny w każdej firmie kurierskiej monitoring przesyłki, który umożliwia śledzenie paczki na każdym etapie. Ponadto w przypadku przesyłek pilnych warto wybrać przy zamówieniu przedmiotu, usługę powiadomienia po statusie przesyłki. Niektóre sklepy umożliwiając zaznaczenie takiej usługi lub dodają ją bezpłatnie do każdego zamówienia.

Jakie są różnice w czasie dostawy pomiędzy: InPost, DPD, DPD Pickup czy Paczkomat?

Nie ma dużych różnic w czasie dostawy pomiędzy firmami kurierskimi o zasięgu ogólnokrajowym. Doręczenie do punktu odbioru przesyłki DPD lub Inpost odbywa się zazwyczaj następnego dnia. Tego samego dnia rano kurier odbiera paczkę z oddziału i następuje próba doręczenia do odbiorcy.

Różnice są jednak w sposobie doręczenia paczki a przez to w terminie dostawy przesyłki. Zastanawiając się jak wysłać paczkę szybko, należy brać pod uwagę naszą dostępność w miejscu doręczenia. Jeżeli nasza praca nie pozwala nam, na podjazd kuriera InPost bezpośrednio do naszego domu w dowolnych godzinach, należy rozważyć opcję dostawy do paczkomatu lub punktu odbioru przesyłki. 

Podobnie jest w przypadku DPD Kurier. Aby wysłać kurierem przesyłkę z jak najszybszym doręczeniem, ważny jest czas, jaki jest nam potrzebny do odbioru przesyłki. Możemy przecież minąć się z kurierem, który przyjechał do nas do domu. Oprócz tego podjazd kuriera DPD może nastąpić w godzinach, w jakich nie jesteśmy w domu.

Należy zastanowić się, czy od razu nie wziąć pod uwagę doręczenia do punktu pickup. Punkt DPD PICKUP, są to pobliskie sklepy, w których dokonujemy zakupów.  Kurier może zostawić tam paczkę dla nas a my odebrać ją przy okazji. O pozostawieniu paczki w takim punkcie, dowiemy się za pośrednictwem powiadomienia SMS lub e-mail.  Z takiego punktu możemy odebrać przesyłkę w godzinach, jakie są nam wygodne. Dostawa do punktu kurierskiego DPD pickup jest bardzo wygodna. Dzięki temu ograniczamy swojego czasu do ciągłego przebywania w domu w dniu dostawy przesyłki.

Jeszcze wygodniejszą opcją jest wybranie podczas zamówienia kuriera, usługi InPost paczkomat. Korzystając z paczkomatu, ograniczamy podjazd kuriera w wiele miejsc. Dzięki temu kurier może w ciągu dnia dostarczyć dużo więcej przesyłek. Z naszej perspektywy wydaje się to mało istotne, jednakże należy pamiętać, że kurier może doręczyć tylko ograniczoną ilość przesyłek w ciągu dnia. Może się więc tak zdarzyć, że to właśnie naszą przesyłkę odłoży na kolejny dzień roboczy. 

Co to jest gwarantowany termin dostawy przesyłki?

Gwarantowany termin dostawy jest pojęciem zawartym w regulaminach firm kurierskich. Jednakowo w DPD, jak i INPOST, nie ma gwarancji doręczenia przesyłki następnego dnia roboczego, lub nawet w 48h. DPD i  INPOST zabezpieczają się w ten sposób przed odpowiedzialnością prawną, w przypadku niedostarczenia przesyłki następnego dnia. Zawsze przecież, może wydarzyć się wypadek lub awaria, uniemożliwiająca dotarcie przesyłki na czas. Nie należy więc mylić gwarantowanego terminu z terminem przewidywanym dostawy, a z naszego doświadczenia wiemy, że 90% paczek dostarczonych jest następnego dnia roboczego.

Na czym polega przewidywany termin dostawy?

Przewidywany termin dostawy jest oparty o standardowe działania logistyczne firmy kurierskiej. Należy przez to rozumieć, że jest to czas potrzebny na doręczenie przesyłki, od jej nadania. Przewidywany termin dostawy jest więc czasem, który jest potrzebny firmie kurierskiej, aby dostarczyć przesyłkę do odbiorcy. W obu firmach przewozowych DPD i Inpost przewidywany termin dostawy (dla przesyłek standardowych) to 24 h, a dokładniej następny dzień roboczy, do końca dnia.  

Przewidywany termin dostawy jest więc przypadku DPD i Inpost podobny.

Reasumując: paczka dotrze na czas, jeżeli została prawidłowo wysłana, i nie nastąpi sytuacja wyjątkowa. Oczywiście sytuacje wyjątkowe, mogą spowodować opóźnienia, jednak na to nie mamy już wpływu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *