Jak wysłać dużą paczkę kurierem?

Jak wysłać dużą paczkę kurierem?

Co zrobić, kiedy nie masz możliwości przewozu przesyłki z powodu jej ciężaru lub wielkości? Jak wysłać dużą paczkę i na co zwrócić uwagę przy jej nadawaniu? Przede wszystkim musisz zapoznać się z ofertą firmy kurierskiej. Na tej podstawie możesz określić, czy Twoja paczka wpisuje się w parametry przesyłki gabarytowej. W tym wypadku konieczne jest określenie wagi objętościowej paczki i ocenienie możliwości jej transportu. Zwróć uwagę również na to, czy wybrany kurier oferuje przewóz dużych gabarytów.

Wysyłka dużych paczek przez kuriera – o czym warto wiedzieć?

Przed nadaniem swojej paczki do wysyłki, trzeba zapoznać się z klasyfikacją przesyłek przez firmę kurierską. 

Nie każda firma zapewnia wysyłkę wielkogabarytową lub określa maksymalny rozmiar paczki możliwej do transportu. Zastanawiając się, jak wysłać dużą paczkę, zwróć uwagę na jej wymiary, czyli:

  • długość,
  • wysokość,
  • szerokość,
  • wagę rzeczywistą.

Dokładne zmierzenie przesyłki gabarytowej jest bardzo istotne. Pozwala to oszacować koszty związane z wysyłką kurierską. Często popełnianym błędem jest zwrócenie nadmiernej uwagi na wagę rzeczywistą paczki wielkogabarytowej. W przypadku paczki gabarytowej ważniejsze są jej wymiary i waga objętościowa.

Co to jest paczka gabarytowa dla firmy kurierskiej?

Kiedy można mówić o wysyłce dużej paczki? Przesyłki kurierskie zaliczane jako gabarytowe to takie, w których wymiary są nieproporcjonalne do wagi. Większość firm ściśle określa, czym są przesyłki kurierskie gabarytowe oraz jak wysłać dużą paczkę. W przypadku DPD najdłuższy bok przewożonej przesyłki nie może przekraczać 175 cm. Najważniejsze jest obliczenie wagi objętościowej nadawanej paczki. Waga przestrzenna przekłada się na możliwość wysyłki i końcową cenę za usługę. W jaki sposób obliczyć wagę objętościową? Musisz dokładnie zapisać wymiary paczki i pomnożyć je przez siebie. Następnym krokiem jest podzielenie uzyskanego iloczynu przez 6000. Wzór ten jest stosowane jednakowo w przypadku DPD, jaki InPost.

Jak wysłać dużą przesyłkę?

Kiedy określenie rozmiaru przesyłki masz już za sobą, warto przemyśleć następny krok. Zanim wyślemy dużą przesyłkę, trzeba być świadomym, że jej bezpieczeństwo zależy od tego, czy elementy znajdujące się w paczce są odpowiednio zabezpieczone. W przypadku części wystających czy ostrych elementów należy pamiętać o owinięciu ich w folię bąbelkową lub solidny stretch, a potem dopiero zapakować w dodatkowe opakowanie. Podobnie wygląda sytuacja przedmiotów kruchych, które w łatwy sposób mogą się zniszczyć w czasie transportu. Stół ze szklanym blatem i kolekcja ceramiki w jednej przesyłce nie jest najlepszym rozwiązaniem. Lepiej nadaj paczkę wielkogabarytową i standardową osobno. Zapłacisz niewiele więcej, a prawdopodobieństwo uszkodzenia przedmiotów jest znacznie mniejsze.

Jak wysłać dużą paczkę kurierem DPD

Aby móc dodawać duże przesyłki przez firmę kurierską DPD, należy zapoznać się z prawidłowym sposobem pakowania przesyłek. Należy też pamiętać, że wymiary przesyłki do przewozu mierzy się po jej spakowaniu. Przypadku wysyłki przesyłki przez DPD koszty zależne są od rodzaju paczki.

W przypadku ciężkiej przesyłki towar możemy umieścić ją na palecie. 

Wymiary podstawy palety są standardowe i wynoszą 120 cm na 80 cm. Przesyłki paletowe możemy nadać na stronie wysylajtaniej.pl po wybraniu opcji „Paleta”. Maksymalna waga palety w firmie kurierskiej DPD to 700 kg. Taką ciężką paczkę należy odpowiednio umocować do palety. 

Jeżeli waga przesyłki nie przekracza 50 kg, możemy także w.w m formularzu wybrać opcję: „Paczka”. 

Jak wysłać dużą paczkę do paczkomatu InPost?

W przypadku przesyłki paczkomatowej wysłanie swojego towaru zależy od tego, jak duża jest nasza przesyłka. W paczkomacie można umieścić towar o ciężarze maksymalnym 25 kg i wymiarach nieprzekraczających 41 X 38 X 64 cm. Podobne ograniczenie obowiązuje w przypadku doręczenia przesyłki do punktu obsługi klienta tak zwanych POP punktów. W takim  punkcie nie zrealizują usługi i nie przyjmą towaru do wysyłki, jeżeli wymiary i waga podane powyżej zostaną przekroczone.

Jak dużą paczkę można nadać przez kuriera InPost?

W przypadku wysyłki przez firmę kurierską inpost, mamy więcej możliwości nadania dużej przesyłki niż w przypadku paczkomatu czy też punktu. 

Na stronie z wyceną przesyłek formularz na podstawie podanych informacji zweryfikuje możliwość nadania takiej przesyłki przez firmę kurierską InPost. Nie musimy zapoznawać się z dokładnymi parametrami na stronie przewoźników. Aby sprawdzić, czy przesyłka może być przyjęta do transportu, wystarczy wypełnić formularz na stronie wysylajtaniej.pl. Do tak wygenerowanej przesyłki możemy też zamówić kuriera po jej odbiór od nadawcy. W opcji tej przesyłka zostanie doręczona na wskazany adres podobnie jak przypadku firmy DPD kurier.

Duża paczka – co oznacza dla kurierów?

Czy duża paczka to większy problem dla kurierów?  Dla firmy kurierskiej przesyłki zawierające towar, który jest duży, generuje większe koszty niż wysłanie niewielkiej przesyłki. 100 więc zupełnie normalne, że cena takiej przesyłki musi być większa. Towar o większych gabarytach to dużo większe miejsce zajęte podczas jej przewożenia.  Naturalnym jest więc, że i koszty wykonania takiej usługi dla nadawcy muszą być większe. Dlatego też firmy Kurierskie stosują często dodatkowe opłaty za wykonanie takiej usługi. Przesyłka taka jest często nazywana przesyłka niestandardową lub gabarytową i podnosi cenę. Przesyłki niestandardowe mogą być też ze względu na sposób pakowania. Naliczane są też w przypadku przekroczenia określonych wymiarów.

Dlatego tak ważne jest szczegółowe określenie wagi objętościowej i dokładne zabezpieczenie przesyłki. Firma kurierska może efektywniej zagospodarować miejsce dla paczki, a jej usługa pozostaje rentowna. Dzięki temu możesz wybrać tanie wysyłki kurierskie, które zostaną odebrane i dostarczone błyskawicznie.

5 thoughts on “Jak wysłać dużą paczkę kurierem?

  1. Jest straszny problem z wysyłką dużych paczek, 10 firm i każda odmówiła mi wysyłki paczki o rozmiarach 800x350x550 i waga 40 kg… Ale się udało! Dzieki.

      1. Żadna firma kurierska nie ma w ofercie możliwości przewozu paczek o długości 8 metrów. Nie jest to możliwe technicznie do wykonania. W takim przypadku tylko zamówiony indywidualny transport jest możliwy i to wyjdzie bardzo drogo.

  2. chciałbym wysłać kompresor 500l wymiary 185 długości x 60 cm szerokości x 120 cm wysoki 260 kg. jakies pomysly?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *