Jak wysłać dokumenty kurierem?

Jak wysłać dokumenty kurierem?

Wysyłka dokumentów kurierem nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Niektóre firmy przewozowe zawierają w swoich regulaminach zapis, wprost zakazujący wysyłki określonych typów dokumentów, na przykład dowodów osobistych, umów przetargowych, czy pieniędzy, dlatego jeśli koniecznie musisz je nadać, należy się do tego przygotować i nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Wszystkie niezbędne informacje na temat wysyłki dokumentów kurierem znajdziesz w naszym krótkim poradniku. 

Czy wysyłka dokumentów kurierem jest bezpieczna?

Wysyłanie dokumentów kurierem może być w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że odpowiednio się za to zabierzemy. Wysyłając tego typu przesyłkę zwykłym listem, bierzemy za nią odpowiedzialność – ponadto, jeśli w regulaminie przewoźnika znalazł się zapis zakazujący wysyłki dokumentów, tracimy jakiekolwiek prawo do roszczeń, jeśli z naszą paczką coś się stanie. Właśnie dlatego, jeśli wiemy, że będziemy musieli nadać jakieś ważne dokumenty, warto rozeznać się wcześniej, jakie zasady panują w różnych firmach kurierskich lub skorzystać z platformy wysyłkowej. 

Jak wysłać dokumenty kurierem?

Przesyłka dokumentów kurierem jest możliwa na kilka różnych sposobów. Najprostszym z nich jest znalezienie firmy, która umożliwia taką usługę, jednak może nam to zająć trochę czasu. Warto też dowiedzieć się, jaki zakres odpowiedzialności bierze na siebie dany przewoźnik, czy oferuje dodatkowe ubezpieczenie, a w przypadku dokumentów, które muszą dotrzeć do odbiorcy w określonym terminie – czy daje nam na to gwarancję. Innym wyjściem może być skorzystanie z profesjonalnej platformy wysyłkowejJeśli spodziewamy się wysyłki dużej ilości dokumentów, warto zwrócić się do wybranego przez nas przewoźnika o przygotowanie indywidualnej oferty. 

Paszport i dowód osobisty – czy można dostarczyć kurierem?

Wysyłając kurierem dokumenty wrażliwe, takie jak paszport, czy dowód osobisty, musimy zachować szczególną rozwagę. Niektórzy przewoźnicy w ogóle nie przyjmują tego typu przesyłek, inni natomiast świadczą taką usługę na określonych zasadach. Jeśli chcemy nadać paszport, czy dowód osobisty na terenie Unii Europejskiej, musimy przygotować się na wypełnienie kilku dodatkowych dokumentów. Poza listem przewozowym, będziemy musieli dostarczyć:

  • oświadczenie HV,
  • oświadczenie ECX,
  • oświadczenie o paszportach.

W przypadku wysyłki takiej paczki poza granice Unii, musimy upewnić się, że przesyłka dokumentów do danego kraju jest w ogóle możliwa. 

Jaka jest odpowiedzialność przewoźnika?

Zakres odpowiedzialności przewoźnika, jest określony w jego regulaminie. To tam znajdziemy wszystkie informacje dotyczące świadczonych usług oraz do czego konkretnie zobowiązuje się dana firma, gdy nadajemy u nich paczkę. 

Jeśli zależy Ci na wygodzie, bezpieczeństwie i rzetelności, nadaj paczkę z wysylajtaniej.pl. Oferujemy tanie wysyłki kurierskie w kraju i za granicą na atrakcyjnych warunkach- nie czekaj i przekonaj się sam!
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *