Jak nadać przesyłkę kurierską tanio?

Jak nadać przesyłkę kurierską tanio?

Niezależnie od tego, co chcemy przesłać i jaki jest powód wysyłki przedmiotu, stajemy przed dylematem Jak nadać przesyłkę kurierską tanio. Często też zastanawiamy się którą firmę kurierską wybrać.  W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić jak zrobić to prosto i dobrze.

Jak znaleźć najtańszą opcję wysyłki?

Zaczynamy poszukiwanie firmy, która będzie najtańsza. Szukamy cenników usług kurierskich, porównujemy parametry, czas dostawy a przede wszystkim cenę usługi kurierskiej, co to procesem pracochłonnym i obarczonym ryzykiem pomyłki.
Przesyłka o tych samych wymiarach kuriera DPD może kosztować więcej niż np. InPost, a natomiast inna przesyłka zawierająca np. opony, może być tańsza w DPD, gdyż nie dochodzi opłata za niestandard. Innym razem „tuba wysyłkowa” może być tańsza w inpost, gdyż tak mówi ich regulamin, że tuba do 120 cm długości jest wyjątkiem od niestandardu, i można ją wysłać przez Inpost taniej praktycznie o połowę niż w DPD. W czasach, w których istnieje mnóstwo porównywarek i aplikacji do porównań cen powstały też porównywarki cen usług kurierskich. Oprócz tego te witryny umożliwiają nadanie przesyłki taniej niż bezpośrednio na stronie firmy kurierskiej.

Jak nadać przesyłkę szybko i nie przepłacić?

Najprostszym sposobem wydaje się sprawdzenie każdej firmy Kurierskie w Polsce, jednak wydaje się to w dzisiejszych czasach pracą strasznie mozolną. Firmy Kurierskie mają swoje regulaminy oraz odmienne zasady przewozu i cenniki. Na szczęście ktoś to zrobił za nas i możemy zrobić to prościej i szybciej.


Wystarczy wejść na stronę wysylajtaniej.pl i kliknąć sprawdź cenę przesyłkiwprowadzić wymiary, wagę, oraz sposób pakowania przesyłki. Natychmiast otrzymamy informacje o cenach i możemy sami wybrać, którą firmą chcemy wysłać paczkę oraz ją wysłać. 

Dlaczego przesyłki są tańsze u pośrednika niż bezpośrednio?

Wszystko zaczęło się w 2009 r., gdzie pierwszy serwis tanich przesyłek kurierskich www.wysylajtaniej.pl pojawił się w Polsce. Serwis tez umożliwił nadanie przesyłki dla każdego, w niższej cenie niż bezpośrednio w firmie kurierskiej. To on podpisując umowę z firmami kurierskimi i gwarantując im wysoki obrót, wynegocjował najniższe ceny na rynku. Z perspektywy firmy kurierskiej była to bardzo im wygodna umowa gwarantująca wysoki obrót i rozliczenie z jednym podmiotem.

Dlatego też Firma, która generuje w miesiącu kilkadziesiąt tysięcy przesyłek, mogła otrzymać niskie ceny i wysoką jakość usługi. Kurierskie firmy wręcz zabiegały o współpracę z taką firmą, gdyż pozbywał się problemu obsługi klienta indywidualnego i małych firm. Broker zawsze nastawiał się na wysoki obrót i poprzez automatyzację procesu zamawiania przesyłki i odpowiednią integrację z kurierem. Dodatkowo umożliwia dla każdego nadawcy bez znajomości branży, możliwość wysyłki w niskich cenach,  w firmach kurierskich i najlepszej jakości. 

Broker wysylajtaniej.pl daje możliwość porównania cen i usług przodujących firm wysyłkowych oraz umożliwia nadania przesyłki w najlepszej cenie. Przy wycenie przesyłki brana jest pod uwagę nie tylko waga przesyłki, ale też wymiary oraz sposób zapakowania. Istnieje też możliwość sprawdzić jednocześnie w wielu firmach kurierskich. warunków przewozu oraz która opcja jest najtańsza. 

Co jest ważne przy nadawaniu i wycenie przesyłki i jej przygotowaniu do nadania?

Bardzo często może się wydawać, że do wyceny przesyłki brana jest pod uwagę waga i odległość, na którą trzeba ją przetransportować. To błędne podejście. Nie tylko waga jest istotna, ale przede wszystkim przestrzeń, którą dany produkt zajmuje w transporcie.  

Na przykład: pudełko z butami łatwiej ułożyć jedno na drugie w samochodzie niż np. element karoserii samochodu zapakowany w folię.

Przewoźnicy, zajmujący się wysyłką paczek, muszą brać pod uwagę bezpieczeństwo przesyłek i łatwość przeładunku. Prościej, kiedy przesyłka jest w pudełku odpowiednio zabezpieczonym do transportu, tak aby umożliwiała łatwe przesuwanie. 

Dlaczego przesyłka bliżej nie jest tańsza od tej na koniec kraju?

Zastanawiając się jak nadać przesyłkę tanio, należy pamiętać, że dla firmy kurierskiej odległość na terenie tego samego kraju jest drugorzędna. Trzeba wiedzieć, że przesyłka nadana np. w Gdańsku wykonuje bardzo podobną drogę, niż z Poznania a obie wysłane do Szczecina. 

Wydaje się to nie logiczne, jednak jest zrozumiałe, gdyż firmy Kurierskie działają na zasadzie ścisłego schematu dostaw. 
W Polsce znajduje się kilka lub kilkanaście centrów logistycznych, każdej firmy kurierskiej, i przesyłka nadana w Polsce musi trafić do centrum, czyli tak zwaną sortownię.

Kurier, który przyjeżdża do nas po przesyłkę, ma ją dostarczyć jedynie do najbliższego oddziału, a z tego oddziału odbywa się transport do sortowni dużymi samochodami, natomiast dopiero w sortowni przesyłki są przekierowywane i wysyłane do odpowiednich oddziałów dużym samochodem.

Poniżej przedstawiamy uproszczony schemat działania firmy kurierskiej.  

Jak nadać przesyłkę kurierską tanio

Przedstawiony rysunek to tylko schemat, zarówno oddziałów, jak i sortowni jest dużo więcej, np. inpost ma ich dziesięć. 
Dlatego też odległość jest mniej istotne dla firmy kurierskiej, a bardzo istotne jest jej przestrzeń zajmowana, waga, oraz sposób zapakowania. W takim systemie dostaw niezmiernie istotny jest czas transportu i w związku z powyższym zawsze szybciej przemieszcza się paczkę o regularnym kształcie, niż paczkę zawierającą wystające elementy. 

Na cenę przesyłki wpływa też jej sposób pakowania.

Wbrew pozorom ważny jest też sposób pakowania przesyłki. Przy obsłudze masowej przesyłek, bardzo istotny jest jej foremny kształt, który umożliwi jej obsługę i przeładunek szybciej i prościej. 

Trzeba pamiętać, że paczki sortuje automatycznie sorter, a ten ma bardziej ułatwione zadanie, jeżeli jest to sześcienne pudełko. Jest to automat, który automatycznie skanuje etykietę, i kieruje ją od razu na odpowiednie stanowisko. Na tym stanowisku następuje załadunek na samochód, który zabierze naszą paczkę do odpowiedniego oddziału, gdzie nastąpi doręczenie przesyłki. 

Dlatego w pełni zrozumiałe jest, że przesyłka w sześciennym pudełku kartonowym będzie zawsze tańsza niż nieregularny kształt i trzeba zawsze doprowadzać do sytuacji, aby nieregularne przedmiot włożyć do dużego kartonu z wypełnieniem, by z zewnątrz był to regularny kształt. Będzie to rozwiązanie tańsze i pewniejsze, jeżeli chodzi o możliwość uszkodzenia.

Jak nadać przesyłkę kurierską?zawsze lepiej porównać wiele firm przewozowych w jednym miejscu.

One thought on “Jak nadać przesyłkę kurierską tanio?

  1. Bardzo fajny art. A ja się zastanawiałem czy rower będzie wygodnie jak dam na kołach. Teraz w końcu rozumiem jak to działa i ,że się tak nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *