Przesyłka niestandardowa — co to jest?

Przesyłka niestandardowa — co to jest?

Każda Firma kurierska w Polsce stara się optymalizować koszty wysyłki poprzez wprowadzanie definicji przesyłek niestandardowych. Zazwyczaj standardową praktyką jest rozróżnianie przesyłek nie tylko ze względu na wagę i wymiary, ale też na sposób zapakowania. Definicje firm kurierskich odnośnie do podziału przesyłek na standardowe i niestandardowe są różne. Należy jednak przyjąć, że każda przesyłka, której format zewnętrzny jest trudniejszy w obsłudze, jest droższa.

Przesyłka zabroniona i przesyłka niestandardowa
Przykłady przesyłek zabronionych. Sklejki kilku paczek razem są zabronione.

Przesyłka niestandardowa DPD

Paczka niestandardowa jest np., wtedy kiedy:

(iii) rozróżnia się Paczki niestandardowe, tj. Paczki spełniające, chociażby jeden z poniższych parametrów:

 • paczki, które ze względu na swój kształt uniemożliwiają automatyczne sortowanie na sorterze
 • o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym (np. tuba, wałek z tkaniną)
 • o nieregularnych kształtach, w tym Paczki, które nie są zapakowane w karton/opakowanie o regularnych kształtach
 • zawierające wystające poza regularny obrys elementy lub zapakowana w materiał, uniemożliwiający swobodne przesuwanie się po sorterze (np. gumę)
 • zawierające opony zapakowanie niezgodnie z wytycznymi DPD, o których mowa w art. 10 ust. 10.3 pkt (i) niniejszych Warunków
 • o długości do 300 cm; z zastrzeżeniem, że suma pozostałych boków nie przekroczy 60 cm
 • składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną nieregularną całość

rozróżnia się Palety niestandardowe, tj. Palety spełniające, chociażby jeden z poniższych parametrów:

 • zawierające towar o nieregularnych kształtach (niestanowiących prostopadłościanu)
 • zawierające wielkogabarytowy sprzęt AGD (lodówka, pralka itp.); z zastrzeżeniem, iż Paleta niestandardowa nie przekracza maksymalnych parametrów Palety określonych w art. 6 ust. 6.1.1 pkt (ii) i (iv) niniejszych Warunków; doręczenie takich Palet możliwe jest jedynie w systemie rampa-rampa.

Przesyłka niestandardowa InPost

Paczka niestandardowa to taka, która nie mieści się w określonych wymiarach, wadze lub kształcie. Parametry ustalane są przez każdego przewoźnika indywidualnie, dlatego będą się różniły w zależności od wybranej firmy kurierskiej. Jeśli chodzi o przesyłkę niestandardową InPost, jeden z jej wymiarów musi przekroczyć 120 cm lub ich suma (długość + szerokość + wysokość) wynosić więcej niż 220 cm. Warto pamiętać, że ten rodzaj paczek obejmuje również wszystkie przedmioty o nietypowym, nieregularnym kształcie (np. okrągłym, cylindrycznym lub owalnym), a także te z wystającymi elementami. Opcja przesyłek niestandardowych nie dotyczy paczek dłużycowych.

Wyróżniamy jednak kilka wyjątków:

 • tuby do wymiaru 120 cm i średnicy do 10 cm;
 • opony do rozmiaru 15” pakowane po dwie sztuki – jedna na drugiej, bez felg;
 • karma dla zwierząt (jeśli waga nie przekroczy 20 kg, będzie traktowana jako przesyłka standardowa);
 • foliopaki InPost – ich sklejanie w celu uzyskania większego rozmiaru nie jest akceptowane.

Jak rozpoznać czy moja paczka jest niestandardowa?

Najprościej ograniczać koszty wysyłki poprzez odpowiednie jej spakowanie. Jeżeli mamy do czynienia z przedmiotem, który jest nie Foremny, należy zabezpieczyć go, a następnie włożyć w większy Karton. Przestrzenie między kartonem a przedmiotem należy wypełnić wypełniaczami takimi jak styropian, folia bąbelkowa, zgnieciony papier itp. Unikniemy wtedy dopłaty za przesyłkę niestandardową i będzie można taką przesyłkę potraktować jako standard. Na stronie wysylajtaniej.pl poprzez wypełnienie formularza nadania przesyłki i podaniu wymiarów nie musimy już sprawdzać, czy nasza przesyłka jest niestandardowa ze względu na wymiary. Należy jedynie sprawdzić, czy sposób pakowania nie definiuje tej przesyłki jako niestandardowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *