Wymiary i waga paczki dozwolone w firmie kurierskiej

Wymiary i waga paczki dozwolone w firmie kurierskiej

Powodem, dla którego jedna przesyłka jest przyjmowana przez firmę kurierską do transportu, inna natomiast jest odrzucana, mogą być zbyt duże parametry przesyłki. Wymiary i waga paczki są po prostu zbyt duże. Na etapie wypełniania formularza nadania przesyłki może pojawić się komunikat „brak możliwości wysyłki paczki o takich parametrach”. Dzieje się tak, ponieważ wymiary i waga paczki mogą być nieodpowiednie.

Maksymalne wymiary paczki

Jednym z powodów odrzucenia zlecenia przez kuriera mogą być wymiary paczki. Miejsce w furgonetce kurierskiej, magazynie czy też w sortowni jest dla kurierów bardzo ważne. Każdy centymetr przestrzeni powinien być odpowiednio wykorzystany. Transport przesyłek odbywa się z wykorzystaniem różnych środków transportu. Są to samochody ciężarowe, a w przypadku przesyłek zagranicznych samoloty lub statki. Dlatego też firmy kurierskie wprowadzają restrykcje, uniemożliwiające wysyłanie paczek powyżej określonych wymiarów. Należy przy tym pamiętać, że paczka nawet lekka dalej zajmuje przestrzeń taką samą jak paczka o tych samych wymiarach, mimo że może być wielokrotnie lżejsza. W dzisiejszych czasach wymiary paczki są tak samo ważne, a czasami ważniejsze od jej wagi.

Dopuszczalne wymiary paczki w firmie InPost Kurier:

 • Suma trzech wymiarów nie może przekroczyć 220 cm.
 • Przesyłki nadane w punktach POP nie mogą przekroczyć wymiarów 41 X 38 X 64 cm.

Największe wymiary paczki nadanej w Paczkomacie:

 • Przesyłki paczkomatowe dzielą się na gabaryty tj. gabaryt A, gabaryt B i gabaryt C. Największa paczka, jaką możemy umieścić w Paczkomacie, mieści się w gabarycie C. Oznacza to, że wymiary paczki nie mogą przekroczyć następujących parametrów: 41 X 38 X 64 cm.

Maxymalne wymiary paczki w DPD:

 • Maksymalna długość paczki, czyli jej najdłuższy bok nie może być większy niż 175 cm. Suma wymiarów paczki, czyli jej wysokość, szerokość i długość musi być mniejsza bądź równa 300 cm.
 • Nadając przesyłkę w DPD Pickup, należy liczyć się z tym, że waga paczki nie może przekroczyć 20 kg. Wymiary paczki muszą być też zgodne ze wskazanym wzorem: maksymalna długość: 100 cm, wysokość + 2* szerokość + 2* długość ≤ 250 (gdzie wysokość jest najdłuższym bokiem przesyłki).

Nie nadamy przesyłki w Ruchu:

 • Jeśli wymiary paczki przekroczą te maksymalnie dopuszczalne, czyli 20 X 30 X 50 cm.

Waga przesyłki dozwolonej w firmach kurierskich

Waga i wymiary paczki są istotne podczas składania zlecenia. A jeśli mowa o wadze, to w firmach kurierskich rozróżniamy wagę rzeczywistą i wymiarową paczki. Zarówno w firmie Inpost jak i DPD wagę wymiarową liczymy w ten sam sposób. Wzór na obliczanie wagi wymiarowej jest następujący: dł. x szer. x wys. / 6000 = waga w kg. 
(zmiana: W firmie DPD od 1-go stycznia 2024 r przelicznik to dł. x szer. x wys. / 5000 = waga w kg.) 

W zależności od tego, która waga paczki będzie wyższa (rzeczywista lub wymiarowa), ta będzie uwzględniona przy wyceny paczki.Maksymalna waga paczki w firmie InPost kurier:

 • W firmie InPost maksymalna waga paczki nie może przekroczyć 50 kg.
 • Przesyłki nadawane w punktach POP firmy InPost nie mogą przekroczyć 25 kg.

Największa waga paczek nadanych w Paczkomacie:

 • Waga tych paczek nie może być większa niż 25 kg.

Maksymalnie dopuszczona waga paczki w firmie DPD:

 • Największa waga paczki, jaką przyjmie kurier DPD to 50 kg.
 • Wszystkie paczki powyżej 50 kg muszą być umieszczone na palecie.
 • Maksymalna waga przesyłki paletowej, razem z paletą nie może przekroczyć 700 kg.
 • W punktach Pickup firmy DPD najcięższa paczka, jaką można nadać to 20 kg.

Należy pamiętać, że przy przesyłkach ważących powyżej 30 kg należy pomóc kurierowi w załadunku towaru na samochód. Dotyczy to również odbiorcy paczki, który zobligowany jest do pomocy kurierowi przy rozładunku.Maksymalna waga paczki nadanej w Paczce w Ruchu:

 • Waga najcięższej paczki nie może być większa niż 20 kg.

W powyższym tekście staraliśmy się Państwu pokazać, jak ważną rolę w nadaniu przesyłki odgrywają wymiary i waga paczki. Mamy nadzieję, że tekst ten pomocny będzie w momencie przygotowywania paczki do transportu. Jednakże nie możemy tego sprawdzać sami, gdyż Serwis tanich przesyłek kurierskich wysylajtaniej.pl sprawdza parametry już w pierwszym kroku nadania przesyłki. Wpisując więc wagę i wymiary paczki już na tym etapie możemy dokonać wyboru firmy kurierskiej.

Należy pamiętać też o tym, że nie należy zaniżać wagi w formularzu nadania paczki.

Większość firm kurierskich posiada automatyczne wagi w oddziałach i sortowniach I takie działanie może być powodem licznych dodatkowych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *