Co zrobić aby do naszej przesyłki nie zostały naliczone dodatkowe opłaty i kary ?

Na forach internetowych można przeczytać wiele wpisów niezadowolonych klientów firm kurierskich, którym zostały naliczone dopłaty do przesyłek kurierskich. Czym jest to spowodowane ? Co zrobić, aby do naszej przesyłki nie zostały naliczone dodatkowe opłaty i kary?

dopłaty do przesyłekGłównie jest to spowodowane naliczeniem dodatkowych przychodzą często z pewnym opóźnieniem (około miesiąca) i bez szczegółowego wyjaśnienia, na jakiej podstawie został naliczone. Od opłat do wysłanych przesyłek. Najczęściej zaskoczenie wynika z tego, że wezwania do zapłaty dodatkowej sumy przychodzą po dłuższym czasie. Takich spraw jest coraz więcej! Nie które firmy kurierskie (np. UPS) wyposażyły się w skanery optyczne i zaczęły dokładnie weryfikować rozmiary i wagi wszystkich przesyłek. Co więc zrobić? Prawidłowe wymiary i waga aby do naszej przesyłki nie zostały naliczone dodatkowe opłaty i kary?

Dokładny pomiar przesyłki

Przede wszystkim należy rzetelnie podawać wszelkie wymagane przez przewoźnika parametry przesyłki. Przed wysłaniem paczki należy ją dokładnie zmierzyć i podać wymiary przy zamawianiu usługi. Nie należy wymiarów zaniżać ani określać ich „na oko”. Oczywiście, można pomyśleć, że 2-3 cm w jedną czy drugą stronę nie powinno robić dużej różnicy. Tak też z reguły jest, że o parę centymetrów większa paczka nie jest dużo droższa. Problem zaczyna się, jednak kiedy przesyłka jest spora, a jej wymiary są na granicy między standardem, a nie standardem. Wtedy zaniżenie wymiarów nawet o 1 cm może spowodować dopłaty do przesyłek w wysokości kilkuset złotych. 

Towar zgodny z regulaminem

Należy również zwrócić uwagę na listę rzeczy, których przesyłka jest zabroniona. Jeżeli jednak zdecydujemy się przesyłać rzeczy zabronione i taki fakt wyjdzie na jaw, przewoźnik może nałożyć karę na nadawcę. Oczywiście, jeśli takie przedmioty ulegną zniszczeniu w transporcie, nie można również liczyć, na żadne odszkodowanie.

Odpowiednie opakowanie

W kwestii dopłat duże znaczenie ma również sposób zapakowania przesyłki. Dopłat unikniemy, jeśli opakujemy ją w zwykły karton. Wszelkie folie czy gumy są czasami uznawane za opakowania niestandardowe i doliczane są z tego powodu opłaty.

Należy zatem pamiętać i mieć świadomość, że „naginanie” rzeczywistości przy podawaniu danych o przesyłkach kurierskich może skutkować wysokimi dopłatami. To, że kilka razy komuś udało się oszukać firmę kurierską, nie znaczy, że zawsze tak będzie.

Ważne!!!

Warto też wiedzieć, że nawet jeśli kurier przyjmie przesyłkę do transportu, to nie znaczy to, że jest ona zgodna z regulaminem i wszystko jest w porządku. Nie znaczy to też, że w późniejszym terminie nie otrzymamy opłaty za niezgodność przesyłki z deklarowanymi parametrami przesyłki. Dlatego najbardziej opłaca się znać regulamin i cennik przewoźnika oraz być uczciwym.

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Zasady pakowania przesyłek kurierskich

Jak wysłać paczkę tanio?

Jak zapakować paczkę dla kuriera?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *