Jak zwrócić nie trafiony prezent, czyli jak zwrócić paczkę?

Jak zwrócić paczkę

Zastanawiasz się jak zwrócić nieudany prezent? W Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie już przygotowujemy dla siebie nawzajem prezenty, ale nie zawsze okazują się one trafione. Szacuje się, że ok. 30% Polaków dostaje pod choinkę nietrafiony prezent. Niestety, nie każdy zna prawo konsumenta i dokładnie wie czym jest reklamacja. Jeśli dodatkowo towar był zakupiony online, pojawia się kolejny problem. Kiedy nie można zwrócić towaru zakupionego przez Internet? O czym warto pamiętać? 

Czy można zwrócić nieudany prezent w sklepie stacjonarnym? 

Możemy próbować oddać nietrafione prezenty do sklepu stacjonarnego, jednak sklep wcale nie musi przyjąć towaru, jeśli nie jest on wadliwy. Oczywiście warto próbować, gdyż niektóre sklepy wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów. Zgadzają się na zwrot czy wymianę nietrafionego prezentu, np. w ciągu 7, 14 czy 30 dni. Nie ma natomiast jednej, identycznej polityki zwrotu dla każdego sklepu stacjonarnego. Właśnie dlatego to osoby, które wybierają prezent, powinny wcześniej zwrócić uwagę na to, jakie są zasady zwrotu w tym konkretnym miejscu. 

Jak zwrócić towar zakupiony przez Internet?

Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupów realizowanych przez Internet. 25 grudnia 2014 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące prawa konsumenckiego. Dzięki nim, konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy i 14 dni na zwrot nieużywanego towaru (bez konieczności podawania przyczyny). Każdy sklep internetowy może też okres wydłużyć, ale nie może go skrócić. Sklep online decyduje też o tym, czy nieudany prezent będzie zwrócony na koszt własny czy na koszt sklepu. Jeśli musisz zwrócić paczkę na swój własny koszt, skorzystaj z usług tj. np. Inpost, DPD Pickup lub Paczka w RUChu. 

Porównaj koszty dostawy na WysylajTaniej.pl

Na portalu WysylajTaniej.pl zestawiamy koszty dostawy każdej z wymienionych firm w jednym miejscu. Niezależnie od tego jakiej wielkości paczkę chcesz zwrócić, możesz rozpocząć ten proces w naszym serwisie. Wystarczy, że wypełnisz formularz, wydrukujesz list przewozowy, zrobisz przelew online i przekażesz nieudany prezent wybranemu kurierowi. 

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Jak zwrócić towar zakupiony przez Internet?

Wymiana towaru – co może kupujący?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.