Zasady pakowania przesyłek

Czy kurier ma prawo odmówić przyjęcia przesyłki? Tak – jeśli będzie nieprawidłowo zapakowana. Zasady pakowania paczek dokładnie określają sposób, w jaki należy zabezpieczyć przesyłkę na czas jej transportu. Wytyczne te są ściśle respektowane, ponieważ w interesie firm kurierskich jest zminimalizowanie ryzyka ewentualnego uszkodzenia przesyłki podczas jej przewozu. Jakie zatem są dokładne zasady pakowania przesyłek?

W co zapakować paczkę?

zasady pakowania przesyłekZanim dowiesz się jak dobrze zabezpieczyć paczkę, sprawdź, w co dokładnie ją zapakować. W przypadku pakowania przesyłek kurierskich niezastąpione może być kartonowe pudło. Opakowania kartonowe są trwałe, tanie i ulegają recyklingowi.

Wymiarowy karton pomaga łatwiej określić gabaryt wielkościowy i jest zdecydowanie łatwiejszy do transportowania. Co więcej, kartony są mile widziane przez pracowników sortowni. Trafiają one bowiem na automatyczną taśmę sortującą, podczas gdy przesyłki niestandardowe (np. foliopaki) trzeba zwykle sortowane ręcznie – za taką opcję pobierana jest dodatkowo opłata.

Jak zapakować przesyłkę?

Poza prawidłowym zabezpieczeniem wnętrza paczki, ważne jest również jej zaklejenie. Dużym powodzeniem cieszy się szeroka folia typu stretch. Nie zaleca się obwiązywania przesyłek sznurkiem i owijania ich w papier.

Przedmioty znajdujące się w paczce nie mogą się obijać i swobodnie przemieszczać. Warto włożyć do środka folię bąbelkową, specjalne poduszki powietrzne lub inną formę bezpiecznego wypełniacza. Do zaklejenia można też użyć dobrej taśmy z mocnym klejem.

Zapakowaną przesyłkę warto również zaadresować i to niezależnie od tego, czy nakleiło się już na nią list przewozowy. Nadaj paczkę z widocznym adresem odbiorcy i danymi nadawcy. To dodatkowa forma zabezpieczenia, która w razie odklejenia listu przewozowego, ułatwi jej identyfikację.

Przesyłki niestandardowe — zasady pakowania paczki o nietypowych kształtach

Zasady pakowania przesyłki niestandardowej, czyli np. rzeźb, szkła lub innych, wychodzących poza standard przyjęty przez firmy kurierskie przedmiotów również nie są skomplikowane. Przedmioty delikatne należy oznaczyć odpowiednią naklejką/pisemną informacją: „uwaga szkło”, „fragile” itp. Z kolei sprzęt AGD, przedmioty elektroniczne, czy części samochodowe wymagają już szczegółowego zabezpieczenia – informacje o tym, jak zapakować taką przesyłkę dostępne są bezpośrednio na stronie internetowej przewoźnika. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na własne ryzyko zapakować delikatny element według własnego upodobania, ale należy pamiętać, że taka forma wysyłki jest realizowana na własne ryzyko. W przypadku ewentualnych uszkodzeń – nie można wyciągać konsekwencji od firmy kurierskiej.

Tanie wysyłki kurierskie nie muszą być związane z większym ryzykiem uszkodzenia paczki. Znając wszystkie zasady prawidłowego pakowania paczek, można szybko i niedrogo nadać przesyłkę bez obaw o jej zniszczenie podczas transportu.

2 thoughts on “Zasady pakowania przesyłek

  1. W co najlepiej zapakować przesyłkę? Uważam że istotne jest aby solidnie i bezpiecznie spakować wszystkie szklane przedmioty. Ale do tego potrzebne są solidne zabezpieczenia, kartony i taśmy. Wiele firm oferuje takie rozwiązania. Trzeba dobrze poszukać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *