Wymiary Paczek, czyli Waga Gabarytowa

Wymiary paczek mają bardzo duży wpływ na wiele kwestii związanych z ich nadaniem. Determinują one nie tylko koszt przesyłki, ale i rodzaj ich nadania. Co ciekawe, waga gabarytowa wcale nie jest tym samym co waga podana w kilogramach, czyli faktyczny ciężar paczki. Czym zatem jest dokładnie waga wymiarowa i jak podać wymiary paczki podczas jej nadawania?

Czym jest waga gabarytowa?

Waga gabarytowa to inaczej waga wolumetryczna. Określa ona wielkość przestrzenna przesyłki, którą planuje się nadać. Koszt związany z nadaniem przesyłki o dużej wadze gabarytowej może być wyższy, niż w przypadku mniejszych paczek, ale niekoniecznie idzie to w parze z faktycznym ciężarem. Dla przykładu – komplet lekkiej pościeli puchowej, będzie zajmował więcej miejsca, niż kilak tomów encyklopedii, ale nie będzie od nich cięższy. Jakie zatem znaczenie ma waga gabarytowa dla firmy kurierskiej? Bardzo duże! To przede wszystkim kwestia logistyczna – przesyłki o dużych wymiarach muszą się zmieścić w samochodzie kuriera, a firma kurierska musi dokładnie zaplanować rozkład przesyłek, odbieranych w ciągu dnia. Waga gabarytowa ma zatem istotne znaczenie logistyczne.

Jak obliczyć wagę gabarytową?

Dla przeciętnej osoby, która nie zna wszystkich tajników i aspektów działania firm kurierskich – samodzielne obliczenie wagi gabarytowej przesyłki może być nie tylko kłopotliwe, ale i niemożliwe. Odbywa się ono według określonego wzoru matematycznego. Na szczęście osoby, którym zależy na wygodzie i szybkości samodzielnego nadawania paczek, mogą po prostu skorzystać z automatycznego serwisu (takiego jak na stronie wysylajtaniej.pl). Wystarczy wówczas podać wymiary paczki i jej szacowaną wagę, by system szybko obliczył wagę wolumetryczną i odpowiadającą jej cenę. Jeśli zatem nie wiesz, jak podać wagę gabarytową – nadaj paczkę za pośrednictwem naszej strony.  Nie ma znaczenia w jakiej kolejności  nadawca podaje wymiary, ponieważ system samodzielnie określa wagę przestrzenną na podstawie 3 wymiarów, a nie długości lub szerokości.

W jakiej kolejności podaje się parametry wagi gabarytowej?

Jeśli wymiary paczki da się zmierzyć (nie zawsze jest to możliwe) podczas podawania parametrów niezbędnych do oszacowania wagi gabarytowej podaje się kolejno: wysokość, szerokość i długość przesyłki. Waga gabarytowa obliczana jest przez pomnożenie wszystkich wymiarów przesyłki. Otrzymany wynik dzieli się przez współczynnik przeliczeniowy odpowiedni dla wagi objętościowej paczki.

Warto wspomnieć, że firmy kurierskie mogą mieć nieco inny współczynnik objętościowy, przez który dzieli się objętość paczki. Tani kurier pozwala na wysłanie większych gabarytów w naprawdę korzystnej cenie. Aby jednak znaleźć taką ofertę – warto porównywać ceny! Taka opcja dostępna jest na naszej stronie.

waga gabarytowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.