Waga gabarytowa/wymiarowa przesyłki.

Czym jest waga gabarytowa ?

Waga gabarytowa (nazywana także wymiarową, przestrzenną lub wolumetryczną) nie jest rzeczywistą wagą przesyłki, jest wartością obliczoną na podstawie jej wymiarów. Stosuje się ją w przypadku przesyłek, które są lekkie, ale mają duże gabaryty (są dużych rozmiarów). W przypadku przesyłek dużych i lekkich waga gabarytowa jest wyższa niż rzeczywista waga paczki. W takiej sytuacji firma kurierska używa właśnie tej wyższej wagi do obliczenia kosztów przesyłki. W ten sposób przewoźnicy próbują się zabezpieczyć przed nadmiernym zajmowaniem miejsca (np. w samochodach dostawczych). Większości firm kurierskich opłatę oblicza na podstawie właśnie tej wagi.

W jaki sposób oblicza się wagę wymiarową ?
Waga wymiarowa obliczana jest, przez pomnożenie wszystkich wymiarów przesyłki (długość x szerokość x wysokość) i podzielenie otrzymanej w ten sposób objętości przesyłki przez odpowiedni współczynnik przeliczeniowy wagi objętościowej.

Korzystając ze strony firmy wysylajtaniej.pl nie trzeba samodzielnie wyliczać wagi gabarytowej gdyż system robi to samodzielnie. Wystarczy podać wagę i wymiary a system poda wagę wymiarową przesyłki a także jej koszt.waga gabarytowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.