Wymiana towaru – co może kupujący

Wymiana towaru na wolny od wad jest ważnym uprawnieniem przysługującym klientom wobec sprzedawców na podstawie rękojmi.

Kiedy decydujemy się na zakup towaru na odległość uzyskujemy dodatkowe prawa między innymi związane z możliwością wymiany towaru.
Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów można odstąpić od umowy zawartej w ten sposób bez podawania przyczyny w odpowiednim czasie.

Zwrot lub wymiana towaru nawet bez paragonu w wielu przypadkach jest możliwy. Warto jednak pamiętać, iż paragon ułatwia dochodzenie praw przez konsumenta. 
W przypadku jednorazowej transakcji, konsument będzie miał 14 dni na zwrot od momentu faktycznego otrzymania towaru, a nie od czasu jego zakupu. 
Warto wiedzieć, że przy każdym takim zakupie sprzedawca ma obowiązek poinformować cię o przysługującym ci dwutygodniowym terminie zwrotu lub wymiany towaru bez podania przyczyn. Jeśli tego nie zrobi, termin automatycznie przedłuża się aż do 12 miesięcy.
Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli kupiłeś produkt nie od przedsiębiorcy, lecz od osoby prywatnej, nie ma ona obowiązku przyjmować od ciebie zwrotu. Oczywiście może, jeśli chce, zaoferować ci taką możliwość, jednak zależy to wyłącznie od jej dobrej woli.

Jak zatem zwrócić towar kupiony poza siedzibą sprzedawcy?

  • W ciągu dwóch tygodni musisz po prostu odesłać nienoszący śladów użytkowania towar do przedsiębiorcy.
  • Możesz też w tym czasie zgłosić mu tylko taki zamiar, a towar dosłać w ciągu kolejnych dwóch tygodni.
  • Poinformować kontrahenta o odstąpieniu od umowy możesz pisemnie, mailowo lub ustnie.
  • Oczywiście najkorzystniej dla ciebie będzie przekazać mu tę informację na piśmie, ponieważ pozostanie to udokumentowane.
  • Możesz też użyć proponowanego przez sklep formularza, lecz nie jest to obowiązkowe.

Co z kosztami przesyłki?

Aby skutecznie dostarczyć wymieniany towar musisz go odesłać na swój koszt.
W kwocie zwróconych przez sprzedawcę pieniędzy musi zawierać się koszt wysyłki produktu do ciebie, równy najtańszej opcji z cennika oferowanego przez sprzedawcę.
Możesz skorzystać z usług firmy Kurierskiej lub brokera tanich przesyłek , wtedy zwrot dostarczony zostanie szybko, otrzymasz możliwość monitoringu przesyłki oraz zostaniesz poinformowany o skutecznym dostarczeniu przesyłki wymienianym towarem do sklepu.

One thought on “Wymiana towaru – co może kupujący

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.