Wymiana towaru za towar – co może kupujący?

Wymiana towaru za towar – co może kupujący?

Wymiana towaru na wolny od wad jest ważnym uprawnieniem przysługującym klientom wobec sprzedawców na podstawie rękojmi.

Kiedy decydujemy się na zakup towaru na odległość uzyskujemy dodatkowe prawa między innymi związane z możliwością wymiany towaru.
Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów można odstąpić od umowy zawartej w ten sposób bez podawania przyczyny w odpowiednim czasie.

Zwrot lub wymiana towaru nawet bez paragonu w wielu przypadkach jest możliwy. Warto jednak pamiętać, iż paragon ułatwia dochodzenie praw przez konsumenta. 
W przypadku jednorazowej transakcji konsument będzie miał 14 dni na zwrot od momentu faktycznego otrzymania towaru, a nie od czasu jego zakupu. 
Warto wiedzieć, że przy każdym takim zakupie sprzedawca ma obowiązek poinformować cię o przysługującym ci dwutygodniowym terminie zwrotu lub wymiany towaru bez podania przyczyn. Jeśli tego nie zrobi, termin automatycznie przedłuża się aż do 12 miesięcy.
Od tej reguły istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli kupiłeś produkt nie od przedsiębiorcy, lecz od osoby prywatnej, nie ma ona obowiązku przyjmować od ciebie zwrotu. Oczywiście może, jeśli chce, zaoferować ci taką możliwość, jednak zależy to wyłącznie od jej dobrej woli.

Jak zatem zwrócić towar kupiony przez internet?

  • W ciągu dwóch tygodni musisz po prostu odesłać nienoszący śladów użytkowania towar do przedsiębiorcy.
  • Możesz też w tym czasie zgłosić mu tylko taki zamiar, a towar dosłać w ciągu kolejnych dwóch tygodni.
  • Poinformować kontrahenta o odstąpieniu od umowy możesz pisemnie, mailowo lub ustnie.
  • Oczywiście najkorzystniej dla ciebie będzie przekazać mu tę informację na piśmie, ponieważ pozostanie to udokumentowane.
  • Możesz też użyć proponowanego przez sklep formularza, lecz nie jest to obowiązkowe.

Co z kosztami wysyłki zwróconego towaru?

Aby skutecznie dostarczyć wymieniany towar musisz go odesłać na swój koszt.
W kwocie zwróconych przez sprzedawcę pieniędzy musi zawierać się koszt wysyłki produktu do ciebie, równy najtańszej opcji z cennika oferowanego przez sprzedawcę.
Możesz skorzystać z usług taniego kuriera oraz nadania paczki, wtedy zwrot dostarczony zostanie szybko, otrzymasz możliwość monitoringu przesyłki oraz zostaniesz poinformowany o skutecznym dostarczeniu przesyłki wymienianym towarem do sklepu.

Sprawdź też inne nasze wpisy:

Jak zwrócić towar zakupiony przez Internet?

Nie trafiony prezent, czyli jak zwrócić paczkę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *