Koronawirus – przesyłki kurierskie. Jak bezpiecznie wysyłać i odbierać przesyłki?

Koronawirus – przesyłki kurierskie. Jak bezpiecznie wysyłać i odbierać przesyłki?

Zagrożenie epidemiczne związane z koronawirusem w Polsce wpływa na pracę wszystkich urzędów i firm. Nie inaczej jest w przypadku firm kurierskich i poczty. Jak działają w tym okresie firmy kurierskie? Na co warto zwrócić uwagę?

Zamknięcie granic dotyczy ruchu pasażerskiego. Transport międzynarodowy towarów działa bez utrudnień. Firmy kurierskie przewożą paczki międzynarodowe oraz krajowe. Możesz więc spokojnie wysyłać przesyłki. Należy mieć na uwadze, że w związku z zamknięciem niektórych sklepów stacjonarnych w kraju będzie zwiększony ruch w sklepach internetowych. W związku z tym czas realizacji zamówień może się wydłużyć. Natomiast cały proces dostarczania przesyłek odbywa się normalnie.

Obecnie najważniejsze jest zachowanie szczególnych środków ostrożności, przede wszystkim unikanie skupisk ludzkich oraz kontaktów z innymi osobami, ma to znaczący wpływ na rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Poczta Polska

Zmiany związane z epidemią koronawirusa wprowadziła już Poczta Polska. Od poniedziałku, 16 marca 2020 w związku z zawieszeniem transportu lotniczego, Poczta Polska wprowadziła pewne ograniczenia związane z wysyłką przesyłek za granicę. Wprowadzone zostały też zmiany w organizacji pracy placówek pocztowych, będą pracowały krócej.

Firmy kurierskie

W czasie epidemii koronawirusa bez zakłóceń działają firmy kurierskie. Jednak w związku z tym, że najlepiej jest ograniczyć kontakty międzyludzkie do minimum, warto wybierać wysyłkę i dostawy do paczkomatów, zamiast dostawy do domu. Jest to ważne z uwagi na fakt, że jak informuje WHO, wirus przenosi się najczęściej droga kropelkową. Dlatego paczkomaty to jedna z najbezpieczniejszych form dostawy. Korzystając z paczkomatów, można ograniczyć kontakt pomiędzy kurierem a odbiorcą. Dodatkowo dzięki wygenerowanej poprzez WysylajTaniej.pl etykiecie, nie musimy dotykać panelu sterującego, a wystarczy „zeskanować” kod.

Paczkomaty

Jeśli mamy wybór, zamawiajmy do Paczkomatu. Dzięki temu ograniczymy kontakt z innymi osobami. Odbierając paczkę, możemy nie dotykać panelu sterującego, skrytkę możemy otworzyć przy pomocy kodu. 

paczkomaty koronowirus

Jeśli zdarzy się kolejka do odbioru paczki, utrzymujmy bezpieczną odległość. Zadbajmy także o to, abyśmy nie musieli bezpośrednio dotykać ekranu i drzwiczek paczkomatu. Jednorazowe rękawiczki lub specjalny długopis do ekranów dotykowych będzie dobrym rozwiązaniem. Obecnie InPost dysponuje ponad 6000 Paczkomatami w całej Polsce.

Jak prosto i bezpiecznie wysłać paczkę paczkomatem ?

Wystarczy wejść na www.Wysylajtaniej.pl, kliknąć „nadaj paczkę” i wypełnić krótki formularz. Należy podać parametry przesyłki oraz wypełnić dane nadawcy, oraz odbiorcy. Następnie należy wybrać paczkomat, z którego chcemy wysłać przesyłkę oraz paczkomat, do którego chcemy wysłać przesyłkę. W kolejnym kroku opłacamy naszą przesyłkę. Po opłaceniu przesyłki drukujemy otrzymany list przewozowy i naklejamy go na przesyłkę. Następnie pozostaje nam tylko zanieść paczkę do paczkomatu. Na miejscu wystarczy zeskanować kod z listu przewozowego i umieścić paczkę w paczkomacie. W zależności od tego, jakie opcje wybraliśmy w formularzu, będziemy otrzymywali informacje o statusie przesyłki poprzez mail/sms.

Dostawa i odbiór z domu

Przy dostawach do domu zaleca się kurierom i odbiorcom zachowanie dystansu i przekazywanie przesyłek w drzwiach lub przed domem. Unikajmy bezpośredniego kontaktu przez podanie rąk, przekazywania komputerów mobilnych itp. Zgodnie z zaleceniami instytucji sanitarnych nie będą przekazywane klientom do rąk skanery, długopisy i inne przedmioty celem dokonania podpisu.

Jeśli jednak tak się zdarzy, dobrym zwyczajem będzie zakładanie jednorazowych rękawiczek oraz maseczek na czas kontaktu z kurierem, oraz podpisywanie dokumentów własnym długopisem. Jeśli konieczne jest użycie tabletu udostępnionego przez kuriera, wtedy warto założyć rękawiczki.

Zagraniczne przesyłki kurierskie

Firmy kurierskie informują, że z powodu kolejek na granicach transport może się wydłużyć o 24-48 godzin.

Czego nie można przewozić

Pamiętajcie, że zgodnie z zarządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego obowiązuje bezwzględny zakaz wywożenia za granicę leków tych na receptę, jaki i bez recepty.

Przede wszystkim zabroniono eksportować (wysyłać poza teren kraju):

– leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych,

– maseczek,

– igieł,

– termometrów,

– czepków medycznych,

– ochraniaczy na buty.

Na ten moment firmy kurierskie transportują paczki bez większych problemów. Zanim jednak wyślesz przesyłkę — upewnij się, że kod pocztowy odbiorcy jest obsługiwany przez firmy kurierskie, a firma lub obiekt, do którego nadajesz paczkę, jest otwarty. Przesyłki adresowane do placówek, które zostały lub zostaną zamknięte, będą automatycznie zwracane do nadawcy. Listę miejsc, do których transport jest ograniczony, znajdziesz na stronie DPD oraz InPost.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *