Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Ekologiczna paczka to nie tylko jej zdrowa, obojętna dla środowiska i naturalna zawartość! Coraz więcej osób – nadawców i odbiorców przesyłek kurierskich, szczególną uwagę zwraca na sposób ich przygotowania – opakowanie, wypełnienie i rodzaj wykorzystanego zabezpieczenia na czas podróży. Jeśli prowadzisz własną działalność i często wysyłasz do Klientów paczki – koniecznie sprawdź, jak zapakować ekologicznie paczkę! Może mieć to niebagatelny wpływ na opinię o Twojej firmie!

Stwórz opakowanie z tego co masz w domu

Jeśli nadajesz paczkę, jako osoba prywatna, również warto być zwrócił uwagę na rodzaj i jakość opakowania, które wykorzystasz do opakowania przesyłki. Folie, elementy plastikowe i syntetyczne wypełnienia – owszem – mogą skutecznie zabezpieczyć zawartość Twojej paczki, ale po jej rozpakowaniu prawdopodobnie trafią do śmieci, a stamtąd na wysypisko, gdzie będą rozkładać się przez kolejne setki lat. Najlepszym sposobem na stworzenie ekologicznej przesyłki w duchu zero waste jest wykorzystanie tego, co masz w domu. Stary karton po butach lub zachowane opakowanie papierowe po ostatniej przesyłce kurierskiej, wypełnienie ze starych gazet, lub nawet kartonach po jajkach, a także taśma klejąca papierowa – zamiast plastikowej – są znacznie lepszym i bardziej ekologicznych sposobem na zabezpieczenie Twojej paczki na czas transportu!

Ekologiczne wypełnienie = ekologiczna paczka

Wiele firm zabezpiecza wnętrze paczek syntetycznymi wypełniaczami. Jest to zarówno styropian, folia bąbelkowa, powietrzne, syntetyczne „poduszki”, jak i większe kulki wyprodukowane ze sztucznej pianki. Chociaż dobre zabezpieczenie wnętrza przesyłki jest swego rodzaju ukłonem w stronę odbiorcy, niekoniecznie jest dobrym wyborem dla środowiska. Czy można zatem zastąpić czymś sztuczne wypełniacze? Oczywiście! Oto przykładowe, skuteczne i zgodne z filozofią less waste pomysły:

  • stare gazety zgięte w kulki, 
  • puste rolki papieru toaletowego i ręcznikach papierowych,
  • zamiennik folii bąbelkowej, czyli ekologiczny „wrap”,
  • ekologiczne poduszki powietrzne do paczek,
  • naturalne wypełniacze tekturowe z papieru z recyklingu,
  • puste opakowania po jajkach.

Jak ekologicznie zapakować paczkę? Metody zabezpieczeń.

Gotową paczkę musisz zakleić. Zamiennikiem syntetycznej taśmy klejącej lub folii typu stretch, może być ekologiczna taśma klejąca – papierowa, sznurek do zawiązywania paczek, lub specjalne, papierowe naklejki. Skoro wiesz już, jak ekologicznie zapakować paczkę, sprawdź teraz jak wysłać ją bez szkody dla środowiska!

Wybierz ekologiczny transport

Ekologiczna wysyłka paczki to nie tylko odpowiednie przygotowanie przesyłki, ale również zadbanie o to, by jej podróż nie wpłynęła negatywnie na środowisko naturalne. Aktualnie, dużą uwagę zwraca się na emisję szkodliwych spalin, uwalnianych do powietrza podczas: pracy silników spalinowych, nieprawidłowego ogrzewania domów i funkcjonowania różnego rodzaju przedsiębiorstw. Chociaż wizje wielu firm kurierskich są coraz bardziej „zielone” i dotyczą optymalizacji i redukcji śladu węglowego, na wymianę całej floty pojazdów dostawczych z silnikiem spalinowych na elektryczny, trzeba będzie jeszcze poczekać. Niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę, że transport zbiorczy jest zdecydowanie bardziej ekologiczny od, chociażby prywatnej przesyłki paczki własnym lub wynajętym samochodem.

Duże firmy kurierskie przywożą paczki zbiorczo pomiędzy oddziałami (dużymi pojazdami), a w oddziale, przygotowując doręczenia,  kurierzy  skrupulatnie planują rozkład paczek w samochodzie, dzięki czemu jest jeden kurier jest w stanie przetransportować nawet do kilkuset przesyłek jednego dnia. Tanie wysyłki kurierskie, realizowane za pośrednictwem wybranej firmy przewozowej mogą być zatem nie tylko szybkie i bezpieczne, ale poniekąd wpisywać się w ideę ekologicznego podejścia do życia.

Myśl globalnie, działaj lokalnie! Nadaj paczkę zapakowaną i wypełnioną ekologicznymi zamiennikami popularnych wypełniaczy. Taka forma wysyłki jest nie tylko tańsza, ale również zdecydowanie mniej obciążająca dla naszej i tak już mocno wyeksploatowanej i zaśmieconej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *