Co oznaczają statusy przesyłek?

Co oznaczają statusy przesyłek?

Statusy przesyłki to rzetelne i przydatne informacje, które może wykorzystać zarówno nadawca, jak i odbiorca paczki. Dzięki serwisom online umożliwiającym opcje śledzenia – można szybko i łatwo sprawdzić, na jakim etapie transportu jest paczka i gdzie aktualnie przebywa. Co oznaczają statusy przesyłek? Czy i kiedy warto z nich korzystać?

Statusy przesyłek — co to jest?

Osoby, które zastanawiają się, co oznaczają statusy paczki, z pewnością skorzystają z przedstawionych niżej informacji. Warto jednak zacząć od podstaw i określić, do czego właściwie służą i co oznaczają statusy przesyłek?

Każdy, kto chociaż raz nadał lub oczekiwał na paczkę od kuriera, z pewnością otrzymywał kilkukrotnie na adres e-mail, lub SMS-em krótką informację na temat stanu transportu. Aktualnie, wszystkie działające na polskim rynku firmy kurierskie wykorzystują powiadomienia o statusie transportu przesyłki. Nadawca zwykle otrzymuje informację dopiero w momencie odbioru paczki przez odbiorcę bądź też problemu z jej dostarczeniem. Z kolei odbiorca może liczyć na powiadomienie na kilku etapach podróży  przesyłki – począwszy od przygotowania jej do nadania do momentu przekazania do doręczenia. Jak rozszyfrować nomenklaturę statusów przesyłek kurierskich?

Rodzaje statusów przesyłek

Rodzajów statusów przesyłek jest kilka. Na szczęście większość firm kurierskich ujednolica komunikaty wysyłane do nadawców i odbiorców, dzięki czemu statusy paczek mają zwykle podobne brzmienie. Niezależnie od tego, czy wybierasz tanie przesyłki kurierskie, czy też korzystasz z usług droższych usługodawców – sprawdź, jakie informacje możesz otrzymać od kuriera (uporządkowaliśmy je chronologicznie):

  1. Zarejestrowano dane przesyłki – ten status oznacza, że nadawca wygenerował list przewozowy, ale przesyłka nie została jeszcze przekazana kurierowi.
  2. Przesyłka została odebrana przez kuriera – status przesyłki informujący odbiorcę o tym, że jego paczka została odebrana od nadawcy i ruszyła w dalszą drogę.
  3. Przesyłka przyjęta w oddziale – komunikat, który można sprawdzić tylko za pomocą opcji śledzenia przesyłki. To informacja o tym, że przesyłka jest obsługiwana w centrum sortowania i oczekuje tam na odebranie przez kuriera, który obsługuje rejon przeznaczenia przesyłki.
  4. Paczka przekazana do doręczenia – wydanie przesyłki do doręczenia to informacja, która oznacza, że kurier odebrał przesyłkę z oddziału i jedzie z nią we wskazane miejsce odbioru. Równolegle, z tym komunikatem można otrzymać szacowane widełki czasowe doręczenia, a nawet bezpośredni numer kontaktowy do kuriera.
  5. Doręczono – to status przesyłki informujący o tym, że paczka została odebrana przez nadawcę.
  6. Zwrot – informacja o tym, że paczka nie została odebrana przez adresata. W tym wypadku, przesyłka oczekuje na kolejny cykl doręczenia, który odbędzie się następnego dnia roboczego. Jeśli ponownie nie uda mu się dostarczyć paczki –  wróci ona od do nadawcy.

Personalizowane powiadomienia

Poza ogólnie przyjętymi komunikatami, które informują o każdej zmianie statusu paczki, istnieje również opcja ustawienia spersonalizowanych powiadomień wysyłanych do odbiorcy drogą SMS.

Realizując przesyłki za pośrednictwem wysyłajtaniej.pl istnieje możliwość stworzenia indywidualnych powiadomień o statusie przesyłki. Co ciekawe, do takiej opcji można również dodać podziękowanie za zakupy, lub okolicznościowe życzenia, co z pewnością sprawi, odbiorcy, dodatkową i niespodziewaną przyjemność.

Czemu służą statusy przesyłek?

Statusy przesyłki mają funkcję informacyjną i ułatwiają śledzenie paczki podczas jej transportu. To opcja, która bardzo odciąża centra informacyjne firm kurierskich i jest o wiele wygodniejsza dla użytkowników. Aby sprawdzić statusy przesyłki, wystarczy mieć numer listu przewozowego i dostęp do strony internetowej przewoźnika. Za jego pomocą możesz na każdym etapie transportu, sprawdzić szybko, gdzie znajduje się Twoja paczka.

Czy warto sprawdzać statusy przesyłek?

Korzystanie z opcji śledzenia przesyłki nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak mijają kolejne dni od zamówienia i nie masz żadnych informacji o tym, że paczka została przygotowana i wydana do doręczenia – skorzystanie z opcji śledzenia przesyłek online może szybko rozwiać Twoje wątpliwości. To właśnie dlatego, ważne, aby każdy, kto korzysta z usług firm kurierskich, wiedział, co oznaczają statusy przesyłek.

Skoro już wiesz, co oznaczają komunikaty, wysyłane przez firmy kurierskie – nadaj paczkę bezpiecznie, nie martwiąc się o brak informacji na temat jej dalszych losów. Dzięki komunikatom wysłanym do Ciebie przez firmy kurierskie masz pełen dostęp do informacji na temat przebiegu trasy, a także pełną kontrolę nad losami Twojej paczki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *