Firmy kurierskie – sprawdź jak działają

Czasami zastanawiamy się, jak działają firmy kurierskie i jak to możliwe, że firma kurierska może tak szybko przewozić przesyłki na tak duże odległości? Takie pytania często zadaje sobie wiele osób, które chcą szybko i bez problemu wysłać paczkę. W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak to możliwe.

Firma kurierska to firma logistyczna posiadająca sieć oddziałów, zatrudniających kurierów z danego regionu. Duże firmy kurierskie posiadają swoje punkty w całej Polsce, jak również za granicą, dzięki temu mogą świadczyć usługi na całym świecie i każdego dnia dbać o zadowolenie swoich Klientów.

Zamówienie kuriera firmy kurierskiej

Korzystanie z usług firm kurierskich ma wiele zalet. Niewątpliwie jedna z nich jest taka, że niektóre paczki docierają do odbiorców w jeden dzień roboczy. Aby paczka mogła przejechać setki kilometrów i dotrzeć w jeden dzień potrzebna jest praca wielu ludzi oraz urządzeń.

Na początku Nadawca zleca odbiór paczki wybranej firmie kurierskiej. Takie zlecenie składa m.in. przez Internet np. poprzez stronę www.wysylajtaniej.pl w zakładce nadaj paczkę. Na stronie można wybrać firmy kurierskie takie jak DPD czy InPost. W zleceniu podaje się informacje o paczce, wagę oraz trzy wymiary, jak również adres nadawcy oraz odbiorcy.

Odbiór paczki przez firmę Kurierską

Na podstawie wprowadzonych danych, system firmy kurierskiej generuje list przewozowy. List zawiera kod QR lub kreskowy umożliwiający jej weryfikację przez automaty sortujące oraz urządzenia, z których korzystają kurierzy. Oddział, który otrzymał zlecenie, przypisuje kuriera z danego regionu i odbiera on paczkę, po czym przekazuje ją do oddziału.

Przewóz przesyłki do sortowni firmy kurierskiej

Pracownicy firmy kurierskiej odpowiedzialni za sprawną pracę magazynu i oddziału, sortują i pakują paczki na samochody wahadłowe. Ładunki z paczkami w godzinach wieczornych przewożone są z oddziałów firm kurierskich  do sortowni głównej. W sortowni automatyczne sortery skanują kody z listów przewozowych i dzięki temu paczka trafia na odpowiedni samochód wahadłowy do oddziału doręczającego.

Doręczenie przesyłki.

Posortowane paczki są ładowane na samochody frachtowe i rano docierają do oddziałów doręczających. Tam firma kurierska przekazuje paczki kurierom do doręczenia.

W taki sposób paczka nadana jednego dnia np. w Gdańsku lub Wrocławiu trafia w nocy na sortownię główną, dzięki czemu już godzinach porannych przesyłka znajduje się w oddziale doręczającym. Paczka taka jest wydawana dla kuriera, który doręczy ją pod wskazany adres odbioru.

Podsumowanie.

Wielu Klientom sposób transportu, który ma firma kurierska, wydaje się niezrozumiały. Proponują często, aby kurier odebrał ich przesyłkę i zawiózł bezpośrednio do odbiorcy. Taki sposób wydaje się prostszy i szybszy.

Każda firma kurierska wysyła setki, a nawet kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie. Jeśli zostałaby wprowadzona bezpośrednia dostawa między miastami, to codziennie z każdego miasta musiałoby być wysyłanych po kilkadziesiąt samochodów kurierskich, które w większości przypadków nie byłyby zapełnione przesyłkami. Rozwiązaniem tego jest właśnie system połączeń liniowych z główną sortownią, do której trafiają wszystkie paczki jednym transportem.

Mamy nadzieję, że w powyższym artykule przybliżyliśmy działanie firm kurierskich oraz jaką drogę pokonują paczki, by dotrzeć do miejsca docelowego.

One thought on “Firmy kurierskie – sprawdź jak działają

  • 14 września, 2020 o 10:31
    Permalink

    Teraz to ja rozumiem. Zastanawiałem się ostatnio jak wysyłałem bagaż jak to jest ze następnego dnia był po drugiej stronie polski.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.