Przesyłka pobraniowa – jak to działa?

Coraz popularniejsze stają się zakupy przez Internet.
Mimo iż jest to niezwykle wygodna i szybka forma zakupów produktów, to wielu klientów podczas korzystania z niej obawia się, że sprzedawca po otrzymaniu gotówki zniknie i nie przyśle przesyłki.
Aby wyeliminować taką możliwość, wiele sklepów internetowych umożliwia klientom skorzystanie z opcji dodatkowej, jaką jest przesyłka „za pobraniem”. Na czym ona polega i jak dokładnie działa?
„Za pobraniem” w firmach kurierskich
Sposób działania przesyłki za pobraniem jest prosty. Polega on na tym, że kurier dostarcza przesyłkę do odbiorcy, a ten, musi uregulować płatność.

Trzeba pamiętać jednak o tym, że nie we wszystkich firmach kurierskich opcja „za pobraniem” jest dostępna dla klientów indywidualnych. Wielu operatorów ma ją zarezerwowaną tylko dla klientów, z którymi podpisali odpowiednią umowę.

Pieniądze, które przejmuje kurier, są dostarczane do Nadawców w różnym przedziale czasowym. Można znaleźć firmy, w których otrzymamy pieniądze w przeciągu jednego kilku dni lub nawet następnego dnia. Na stronie wysylajtaniej.pl jest możliwość wybrania opcji za pobraniem w przeciągu 2 dni roboczych i jest to usługa dostępna dla każdego bez względu na to czy jest się firmą czy osobą fizyczną.

Usługa za pobraniem jest bardzo atrakcyjną opcją, szczególnie jeżeli po raz pierwszy dokonujemy zakupu w danym sklepie internetowym do którego nie mamy jeszcze zaufania.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Please copy the string dV71LC to the field below:

 1. Pingback: Pobranie za 2 zł | Blog firmy kurierskiej WysylajTaniej.pl

 2. Kwota pobrania to dokładnie taka kwota jaka zostanie pobrana od odbiorcy i zwrócona dla nadawcy. Za przesyłkę płaci się przy wypełnianiu formularza nadania przesyłki. Jeżeli chce się aby za koszty przesyłki zapłacił odbiorca należy doliczyć te koszty do ogólnej kwoty pobrania.

 3. No dobrze wszystko się zgadza, ale czy ja jako odbiorca mogę rozpakowac owa paczkę i sprawdzic czy w srodku faktycznie przysłano mi to co zamówiłem, a nie np. kamień z napisem LOVE ?
  Słyszałem, że podobno nie można jej rozpakowac przy odbiorze więc co mi z tego pobrania jak nadawca mógł mi przysłac paczkę, a w niej powietrze lub towar ale wadliwy ?

  • Można sprawdzić lecz nie zawsze kurier będzie wyrozumiały i przy tobie zaczeka aż rozpakujesz paczkę oczywiście można zapytać kuriera przy odbiorze paczki czy można sprawdzić czy wszystko jest w środku bo masz np wątpliwości

  • Nawet trzeba sprawdzic. tylko kurier nie pozwala dopoki sie nie zaplaci.Po zaplaceniu sprawdzamy przy kurierze i jesli jest cos innego sporzadzamy protokol.

 4. Firma Kurierska to tylko przewoźnik.
  Kurier nie był przy pakowaniu paczki więc nie jest w stanie potwierdzić czy paczka zawiera to co powinna zawierać zdaniem odbiorcy.

  Przesyłkę trzeba odebrać i można poprosić kuriera o pozostanie przy otwieraniu przesyłki i w razie czego spisać protokół otwarcia.

  W takim przypadku kurier może być świadkiem co było zawartością w przypadku roszczeń odbiorcy do nadawcy.

 5. co zrobić jeśli kurier miał pobrać kwotę 2800 zł.i w koncu do klienta mówi ze kwota jest przekreslona i klient nic nie musi płacić ,a ja jestem sprzedającym i klient do mnie mówi ,że mam od firmy żądac pieniedzy ,bo to oni popełnili błąd,także klient dostał prezent ,kto za to odpowiada ,że kwota za pobranie nie została wyegzekwowana ?????

  • Nie ma takiej możliwości by kurier nie pobrał odpowiedniej kwoty pobrania nawet jeżeli są jakieś skreślenia na liście przewozowym gdyż w wysylajtaniej.pl list przewozowy jest też wprowadzony w system kurierski i kurier odpowiada za to co jest w systemie i nie może dokonywać zmian w usłudze na podstawie skreśleń na druku.
   Proszę podać numer listu przewozowego a to sprawdzimy.

 6. Mam pytanie: czy jesli zamówię towar np kurtkę w opcji za pobraniem i kurier zgodzi się, aby przy nim otworzyc przesyłkę i ewentualnie przymierzyc, a okaże się, że np sprzedawca wysłał zły rozmiar, kolor itp i ja w tym momencie nie zgodzę się na pokwitowanie odbioru przesyłki czyli w konsekwencji nie zapłacę za nia, to co wtedy?Kurier zwraca ja do nadawcy?, czy sa wyciagniete w stosunku do odbiorcy jakies konsekwencje, kto pokrywa w tym momencie transport?

  • Kurier zgodzi się na sprawdzenie zawartości przesyłki ale dopiero po odbiorze i zapłaceniu kwoty pobrania.
   Usługa firmy kurierskiej to przewóz paczki.
   Kurier nie zna ustaleń wymiarów np przedmiotu czy zawartości przesyłki i może być jedynie osobą która potwierdzi co było zawartością przesyłki.
   Kurier nie wie jaki powinien być rozmiar czy też kolor.
   Nie ma żadnych konsekwencji w przypadku złego rozmiaru czy też innej zawartości niż taka jaką ustalił odbiorca z nadawca gdyż firma kurierska nie jest stroną w transakcji pomiędzy nadawcą a odbiorcą.

   Proszę Pamiętać ,że firma przewozowa to jedynie przewoźnik.

   • A kto odpowiada za to iż kurier dostarczył towar za pobraniem,nie wziął pokwitowanoa od odbiorcy,odbiorca nęka właściciela wysyłki bo się rozmyślił po 2 dniach że chce jednak zwrócić towar,a nadawca nadal nie otrzymał pieniędzy za wysyłkę.

    • Przy doręczeniu przesyłki kurier pobrał gotówkę która zostanie zwrócona na konto nadawcy więc nie ma problemu.

 7. Dni do pobrania liczą się tylko robocze. Czyli sobota i niedziela nie jest liczona.
  Jeżeli paczka dotarła do odbiorcy dzisiaj to przelew będzie prawdopodobnie w środę.

  • Odbiorca zawsze może być nieosiągalny pod adresem lub po prostu odmówić przyjęcia paczki.
   Wtedy przesyłka wraca do nadawcy na koszt nadawcy.
   Firma kurierska wykonała swoją pracę więc należy się jej wynagrodzenie.

 8. A czy paczkê za pobraniem należy odebrać, jeżeli okazuje się, że to ściema i naciągactwo, a sprzedający nie odbiera telefonu?

  • Jeżeli paczka jest za pobraniem a nie wiemy o co chodzi i nic nie zamawialiśmy – nie należy jej odbierać. Czasami zdarzają się oszustwa osób które w ten sposób próbują wyłudzić pieniądze.
   Jeśli już odebraliśmy przesyłkę za pobraniem a jej zawartość nie zgadza się z tym co zamawialiśmy należy natychmiast iść na policję wraz ze wszystkimi dowodami aby otrzymać protokół od policji i spróbować wstrzymać wypłatę pobrania do nadawcy w firmie kurierskiej.

 9. Jesli nie ma mnie w domu podczas gdy kurier przyjedzie z paczka, co wtedy dzieje sie z paczka? Kurier zostawia awizo czy paczka zostaje odesłana?

 10. Co jesli klient wpłaci pieniadze za pobraniem, potwierdzi odbiór i przy kurierze otworzy paczkę i okaże się że towar jest uszkodzony, kurier sporzadzi protokół. Czy kurier może zabrac paczkę do nadawcy i oddac pieniadze? Czy nie musi tego zrobic.

  • Pobranie nie należy do kuriera i nie może nim rozporządzać. Niezależnie od zawartości przesyłki kurier przecież nie wie co jest zawartością przesyłki i nie może być stroną w sprawie.
   Nadawca mógł wysłać towar np uszkodzony bo w takim stanie był zgodny z zamówieniem i firma kurierska nie wie o ustaleniach pomiędzy nadawcą i odbiorcą.

   Być może odbiorca zamówił uszkodzony przedmiot bo potrzebna mu jest tylko część itp.

   Proszę pamiętać ,że przewoźnik to tylko przewoźnik nie był przy pakowaniu przesyłki i nie wie jaki był stan ani co jest dokładnie jej zawartością.
   W sytuacji kiedy odbiorca stwierdzi ,że przedmiot nie jest taki jak ustalił z nadawcą odbiorca powinien się kontaktować z nadawcą i to z nim wyjaśnić.
   Jeżeli jest to np oszustwo powinien natychmiast udać się na policję i zgłosić sprawę oraz poprosić o pisemne potwierdzenie zgłoszenia w.w sprawy. W takim przypadku na wyraźne polecenie prokuratury/policji itp organów firmy kurierskie na podstawie takiego pisma są w stanie zatrzymać wypłatę pieniędzy dla nadawcy na jakiś czas do wyjaśnienia sprawy.

  • Oczywiście można. Kurier nie wie co jest zawartością. A może odbiorca kupił tłumaczenie i nadawca wysłał je w postaci kilku kartek?
   Nie wiemy tego – to sprawa pomiędzy nadawcą i odbiorcą.

 11. Jeżeli odbiorca przesyłki oczekuje na jej nadejście to zanim ja otworzy musi uregulować zapłatę. Czy jeśli zakwestionuje zawartość dostarczonej przesyłki to odesłanie jej do nadawcy odbywa się na koszt odbiorcy czy nadawcy?

  • Musi uregulować zapłatę czyli odebrać przesyłkę.
   Przesyłka odebrana to zakończenie jej drogi.
   Jeżeli odbiorca chce odesłać przesyłkę to musi ponownie nadać ją do nadawcy lub poprosić nadawcę by zamówił do odbiorcy kuriera na swój koszt.
   Firma przewozowa świadczy tylko usługi przewozu przesyłki i nie jest strona w sprawie stroną i nie zna ustaleń nadawcy z odbiorcą.

  • Jeśli nadawcą w systemie będzie siostra to tak – i tak zrobić jest najlepiej.
   Nie wiemy jak zachowa się system bankowy jeśli dane do przelewu będą nie zgodne z numerem konta.

 12. dla mnie jako sprzedawcy pobranie jest koniecznoscia ale taka naprawdę kiepsk. niestety zdarzaj się dosc czesto sytuacje nieodbioru zamowionego towaru. jaki czas temu znalazlem artykul o kierowaniu sprawy do sadu bo bezskutecznym wzywaniu kupujacego, tu: ……..
  ale wydaje mi sie to nieekonomiczne, dlugotrwale i po prostu wkurzajace :/ choc zakladam ze w koncu do tego dojdzie z mojej strony. pozdrawam!

  • Koszt jest zależny od wybranych opcji oraz firmy kurierskiej.
   Proszę wejść na stronę wysylajtaniej.pl kliknąć nadaj paczkę i system wyliczy ceną za pobranie.

  • To zależy od wybranej firmy na wysylajtaniej.pl.
   Pobranie od odbiorcy i przesłanie na konto nadawcy to obecnie przez firmę inpost kurier 2zł netto.

  • Zwrot pobrania dla Inpost trwa do 7 dni roboczych od momentu dostarczenia przesyłki do odbiorcy.
   Data i status zwrotu widoczna jest w zakładce „przesyłki” w kolumnie „status”.

 13. W opisie ”przesyłka za pobraniem” jest napisane, że w opcji pieniądze za pobranie są przekazywane w ciągu 2 dni. Gdzie jest ta opcja?

  • W obecnej chwili nie ma tej usługi dodatkowej i wszystkie pobrania są zwracane do 7 dni roboczych od doręczenia przesyłki.

 14. Zakupiłam rowery za pobraniem kurier je przywiózł ja zapłaciłam wydał towar, a teraz po trzech tygodniach dostaję telefon z centrum rowerowego z Bydgoszczy że rowery są nie zapłacone i co dalej ja zapłaciłam i to nie mało bo prawie 1800 zł dzwonię do firmy kurierskiej do warszawy podaje nr listu przewozowego a pan mnie informuje że ten list został anulowana i co mam jeszcze raz płacić nie zrobię tego bo juz zapłaciłam

  • U nas nie jest to możliwe gdyż generując list przewozowy osoba która to robi podaje numer konta do zwrotu pobrania i max do 7 dni roboczych od doręczenia przesyłki nadawca otrzymuje pobranie na wskazane konto.
   Za pewne dotyczy to innej firmy.
   Proszę o kontakt z BOK poprzez chat online lub telefon i po podaniu numeru listu sprawdzimy Pani przypadek indywidualnie ale nie sądzę by chodziło o wysyłajtaniej.pl

 15. Grzecznościowo przekazałam paczkę kurierowi,cena za pobraniem była uzgodniona miedzy kupującym i sprzedającym,przesyłka dotarła do adresata ale przelewu za nią nie ma.Co zrobić

 16. Jeżeli podczas generowanie listu przewozowego zaznaczono „pobranie” zwrot pobrania na pewno nastąpiłby zgodnie ze zleceniem. Proszę sprawdzić na etykiecie czy jest usługa COD. Jeśli paczka była generowana w wysylajtaniej.pl jest możliwość sprawdzenia tego w zakładce „przesyłki”. Przy tym liście w kolumnie status powinno być napisane „pobranie” i podana data, kiedy nastąpił zwrot na konto.

 17. Omylkowo zostala wyslalna przesylka do klienta z niezaznaczonym pobraniem …. kurier doreczyl , klient odebral paczke ale nikt za nia nie zaplacil . Co w takiej sytuacji , czy mozemy upominac sie o uregulowanie naleznosci przez odbiorce ?

  • W takiej sytuacji pozostaje kontakt a odbiorcą i wyjaśnienie sprawy.
   Jeśli to nic nie pomoże to poinformować go o bezpodstawnym wzbogaceniu się pisemnie i wystąpienie do sądu.

 18. Czy jeżeli odbiorę paczkę za pobraniem zapłacę kurierowi i się okaże że towar w paczce jest nie kompletny czy mogę ubiegać się o wstrzymanie wypłaty pieniążków dla nadawcy do wyjaśnienia sprawy

  • W takiej sytuacji trzeba wyjaśniać sprawę z nadawcą i jeśli jest to np oszustwo pilnie zgłosić sprawę na policję. Na wniosek policji lub prokuratury jest możliwe wstrzymanie wypłaty pobrania

 19. Mam ważne pytania:
  1. W jaki sposób dotrą do sprzedawcy pieniądze skoro daje je kurierowi? Czy jak dam te kwotę kurierowi to on już załatwi roszte tj. dostarczenie jej do sprzedawcy a ja nie muszę się już dalej martwić co z pieniędzmi?
  2. Czy podczas ,,odbioru w punkcie za pobraniem” działa to tak samo jak w sytuacji kuriera ( chodzi tu o te same pytania co w pkt 1)
  3. Czy jako niepełnoletni (17 lat) mogę odebrać przesyłke za pobranie od kuriera jak i w punkcie?

  • Pieniądze do sprzedawcy docierają przelewem na konto które podał w momencie generowania przesyłki.
   Nie trzeba się już o nic martwić gdyż całością zajmuje się już Firma kurierska.
   To Firma kurierska odbiera od kuriera kwotę i wypłaca przelewem dla nadawcy.
   Przypadku odbioru w punkcie działa tak samo.Niepełnoletniej może zapłacić

   • jeszcze jedno. ,,pieniądze do sprzedawcy docierają przelewem na konto które podał w momencie generowania przesyłki” chodzi tu oto, że przelewem przesyła to firma kurierska a nie ja?

    • Tak. Firma kurierska zajmuje się przelewem.
     Od odbiorcy odbiera tylko gotówkę lub płatność kartą jest taka możliwość (np w wysylajtaniej.pl poprzez DPD) a następnie wykonuje przelew do nadawcy.

 20. To znowu ja. ,,Pieniądze docierają do sprzedawcy przelewem” w sensie od firmy kurierskiej której dałem pieniądze a nie, że ja musze wysłać przelew czy coś?

 21. Zamówiłam wąż ogrodowy.Przy zamówieniu kiedy wpisywałam swego meila ciągle pokazywała, że jest zły mail. Próbowałam tak że trzy razy i ciągle było to samo więc dałam spokój. Dzisiaj jak weszłam na swoją pocztę okazało się, że przyjęli moje zamówienia wszystkie trzy. Nie potrzebuję trzech węży i teraz nie wiem co mam zrobić. Zastanawiałam się czy jeśli nie odbiorę jednej chociaż paczki czy będą jakieś konsekwencje bardzo proszę o pomoc.

 22. Proszę kontaktować się ze sklepem i wyjaśnić sprawę by nie wysyłali. Wszystko zależy od regulaminu sklepu.